Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

permütasyon çözümü var ama anlamadım

A,B,C,1,2,3,4,5 bu harfler ve sayılar kullanılarak; ilk iki hanesi harf,son üç hanesi sayı olan beş haneli kaç farklı şifre oluşturulabilir ? (cevap 360) . benim çözüm yolum 5 çizgi çektim 1.çizgiye 3 harf 2.çizgiye 3 harf gelir .3.çizgiye 5 rakam ,4.ve 5.çizgiyede 5 er rakam gelir diyip 3.3.5.5.5. diyip bunları çarptım nerde hata yapıyorum ?
    Matematik, basit temel kurallara bagli, kagitlar üzerine yazili ,anlamsiz sembollerle oynanan bir oyundur .

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Soruda bu harfler ve sayılar kullanılarak değil bu harfler ve sayılar yalnız bir kez kullanılarak denilseydi çözümü bu şekilde yapmayacaktınız.. Sonuç 3.2.5.4.3=360 bulunur..Kötü hazırlanmış bir soru daha..
    Sanki harfleri ve sayıları kullanmak sözünden biz bunu anlamalıymışız gibi..
    9⁵+2⁵+7⁵+2⁵+7⁵=92727 ... 9⁵+3⁵+0⁵+8⁵+4⁵=93084

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    ama harf yerine p (3,2) sayılar yerine de p(5,3) diyip yapınca ''yalnız bir kez kullanılarak'' demese de akla yatkın geliyor bu yoldan . soruda tekrarlana bilir deseydi permütasyon kaçın kaçlısı şeklinde yapardık ozaman ?
    Matematik, basit temel kurallara bagli, kagitlar üzerine yazili ,anlamsiz sembollerle oynanan bir oyundur .

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Kombinasyon seçmek, permütasyon seçip sıralamak demektir. Sayıların tekrarlanmaması durumunda permüstasyonla yapabilirsin. Yani 3 harften 2 tane seçerken permütasyonla yaparsın. Ama tekrarlanabilirlik işin içine girdiği zaman permütasyonu işin içine katmazsan iyi olur. Çünkü sen 3 harf için permüstasyon yazarsan önce bu 3 harften ikisini seçer sonra bunları sıralamış olursun ve seçtiğin harflerin ikisi birbirinden farklı olacağı için aynı harfi tekrarladığın durumları almazsın ve sonuç eksik çıkmış olur. Tekrarlandığı durumlarda çizgi çekerek yap.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    tekrar teşekkür ederim .

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!