Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf

Trigonametriden soru

tan²x-3.tanx-7=0 tan²x-21.cotx kaçtır? Çözümde anlamadığım bir yeri sormak istiyorum.

Çözüm:

tan²x = 3.tanx+7 oluyor. tan²x-21.cotx = 3.tanx+7-21.cotx
    =3tanx+7-(21/tanx)
    =(3(3tanx+7)+7.tanx-21)/tanx Buradan da 16tanx/tanx=16 çıkıyor.

Takıldığım yer nasıl 3tanx+7-(21/tanx) = (3(3tanx+7)+7.tanx-21)/tanx olabiliyor? 3tanx+7'i tanx ile genişletirsek (3(3tanx+7)+7.tanx)/tanx çıkmaz ki.
    Mathematics, rightly viewed, possesses not only truth, but supreme beauty — a beauty cold and austere, without the gorgeous trappings of painting or music. —Bertrand Russell

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Canım, çözüme iyice dikkat ettin mi?
    Yanıtın 16 olduğu noktasında hemfikir miyiz?

tanx'i a kabul etmiş, (a^2)=(3a+7) diyerek payda eşitlemeye gitmiş, (a^2) gördüğü yere yine(3a+7) yazmış, 16 bulmuş...
    Evet dediğin gibi genişletirsek kastettiğin sonuç çıkmaz, o da öyle yapmıyor ki zaten, genişletmiyor, tan^2x gördüğü yere (3tanx+7) yazıyor, yalnızca o kısımda... Parantezin tümünde değil...

(a^2)=(3a+7) ise (3a+7-(21/a))=? diye soruyor...

[3(a^2)+7a-21]/a
    [3.(3a+7)+7a-21]/a
    [16a+21-21]/a
    16...

Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Bu kadar yazıma dikkat etme be!
    Vallahi,kıskandırıyorsun.

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    Canım, çözüme iyice dikkat ettin mi?
    Yanıtın 16 olduğu noktasında hemfikir miyiz?

tanx'i a kabul etmiş, (a^2)=(3a+7) diyerek payda eşitlemeye gitmiş, (a^2) gördüğü yere yine(3a+7) yazmış, 16 bulmuş...
    Evet dediğin gibi genişletirsek kastettiğin sonuç çıkmaz, o da öyle yapmıyor ki zaten, genişletmiyor, tan^2x gördüğü yere (3tanx+7) yazıyor, yalnızca o kısımda... Parantezin tümünde değil...

(a^2)=(3a+7) ise (3a+7-(21/a))=? diye soruyor...

[3(a^2)+7a-21]/a
    [3.(3a+7)+7a-21]/a
    [16a+21-21]/a
    16...

Teşekkür ederim, tanx, cotx falan karışıyor biraz, bugün ilk kez giriş yaptım trigonametriye. Çözümü yapmaya çalışırken 2. tan²x yerine 3.tanx+7 yazmayı unutmuşum, boşuna açmışım konuyu.
    Mathematics, rightly viewed, possesses not only truth, but supreme beauty — a beauty cold and austere, without the gorgeous trappings of painting or music. —Bertrand Russell

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Bu kadar yazıma dikkat etme be!
    Vallahi,kıskandırıyorsun.

Sorumluluk sahasını etrâfı ile kavramış; kısa fakat öz, hem de seri olan sen oldukça benden yana gördüklerin hep lâf-ı güzaf Üstâdım ...
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster

Sorumluluk sahasını etrâfı ile kavramış; kısa fakat öz, hem de seri olan sen oldukça benden yana gördüklerin hep lâf-ı güzaf Üstâdım ...
    Estağfirullah,
    Doğru Türkçe kullanmak lâf-ı güzaf sayılmaz bilakis tamlamaları "Farsça" nitelikte kullanmak da ayrı bir güzellik katıyor "öz" Türkçemize.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!