Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

Trigonometri (Başlangıç)

Arkadaşlar şu trigonometrinin girişindeki temel geometri bilgisi isteyen şekilli soruları

yapamıyorum.acaba temel geometri eksikliğindenmi kaynaklanıyor bu sorunu halletmem

gerek lütfen bir fikir sunun.Diğerlerini halledebiliyorum bir şu şekilli sorularda görülmesi

gerekenleri göremiyorum ne yapmalıyım? (Teşekkür Ederm)

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Trigonometri demek geometri demektir , geometri demekte trigonometri.Etle tırnak neyse o! Yani.
    Şekilli soruları halledemiyorsan temel geometri eksiklerin vardır onları kapatman gerekir.
    Ayrıca geometri cebire çok benzemiyor misal cebirde çokta görme gerektiren sorular sormazlar.
    Kendimden örnek vereyim : Bazen geometri sorularını çözemiyorum biraz kafamı dağıtıp sonra baktığımdaysa çözebildiğim zamanlar çok oluyor yani geometri değişik biraz.

Eksiklerini kapa , trigonometri gayet kolay.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    bende fark ettim zaten temel geometrinin eksik olduğunu ama hiç bilmiyorum değil işte şu temel geo yu nasıl haLLedeceğim fazla zamanımı almadan 1-2 günde halletmem gerek.Hangi yollara başvurmalıyım?asıl sorun burda

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    1,2 güne halledemezsin tabii ki.Koskoca Üçgenler konusu var önünde.
    Yani çokta lazım olmuyor gerçi (Tabi 10.sınıf seviyesi için) bilmen gereken bi kaç kural oluyor sonrada dik üçgen indirip trigonometrik oranları uyguluyorsun.
    Bende my geometri 1 var , gayet memnunum tavsiye ederim.(Özellikle benim gibi bişeyin ispatını öğrenmeden kabullenemiyorsan.)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Trigonometri sorularini cozmek icin bello geometrik ozellikler kullanilir. Soru bankalarinda genellikle ygs lys oss formatindam sasilmadigindan kullanacagin ozellikler bellidir.
    Bunlardan ornek vereyim, Z kurali cok kullanilir ozellikle toplamda. Mesela koselere acilara dikkat etmek gerek toplamlari 90 olanla 180 olana dikkat etmelisin.
    Cember sorarlarsa tegetli sorarlar buyuk ihtimal merkezden tegete dik cektiginde geometri orada sona erer trigonometri baslar.

Ayriyeten geometriyle aram yok gibi cumleler 10. Sinif icin erken cunku daha basindasin baslarken bu yorumu yapiyorsun 1 ay gayret etsen cabucak halledersin. Geometri temelini iyi olustur gerekli.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    zaten öyle yapcam mecbur ancak 3 ay tatilde yaparım onu da çünkü başımda sadece mat yok

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    svs ın dedigi gibi my mat1 al cok yardimci oluyor
    "Matematikle ifade edebiliyorsanız, bilginiz doyurucudur."
    Lord KELVIN

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    trigonemetri matematiğin bütün dallariyla ilgili.O yüzden geoemetirylede iç içe bence ilk çember,özel üçgenler ve öklidi gözden geçir genelde bunlar gelir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    evet öyle yapıcam söylediklerin dışında başka hangi konular gelir?heralde benzerlik açılarda çıkıyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    evet öyle yapıcam söylediklerin dışında başka hangi konular gelir?heralde benzerlik açılarda çıkıyor.
    Trigonometrik eksenlerde benzerlikte var.
    Geometrin iyi değil mi?

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!