Grubu
    Üye
    İş
    Diğer

permütasyon

1) bir gruptan oluşturulabilecek 8 erli grup sayısı ile 11 erlik grup sayısına eşit ise bu gruptan oluşturulacak 16 şarlı grup sayısı kaçtır ?

2)1, 2, 4, 6, 8 rakamlarını kullanarak 4 rakamlı pozitif tamsayıların kaç tanesinde rakamlardan birisi en az iki kere kullanılmıştır?

3)7 kişi bir binanın iki kişilik asansörleiyle yukarı çıkacaktır. bu kişiler asansöerlere kaç farklı şekilde dağılabilirler?

4) 4 kişilik yuvarlak bir masa etrafına A, B, C, D, E, Kkişileri yerleştirilecektir. kaç farklı oturuş biçiminde K daima oturanlar arasındadır?

5) A=( 0, 3, 4, 5) kümesinin her defasında farklı üç rakam kullanılarak kaç tane 3 basamaklı tek sayı yazılabilir?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    C.1

C(n,8) = C(n,11) n=19 bulunur. C(19,16) sorunun cevabını verir.

C.4

İlk önce oturacak 4 kişiyi seçeriz.Bunların arasına K'yı katalım daha sonra geri kalan 5 kişiden 3ünü seçelim ve 4 kişiyi yuvarlak masa etrafına sıralayalım.
    C(5,3) = 10
    Yuvarlak masa etrafınada 3! kadar dizerler 10.3! kadar dizilim olur.

zamanım kısıtlı olduğundan ancak bunlara bakabildim diğer arkadaşlar el atarlar birazdan.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4. soru için cevap C(5,3).3!=10.3! değil mi?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı ezekiel'den alıntı Mesajı göster
    4. soru için cevap C(5,3).3!=10.3! değil mi?
    K zaten buluncak geri kalan 4 kişiden 3ünü seçmeliyiz.C(4,3) olmalı bence.bide bunları 3! kadar dizeriz yani 4.3! kadar dizilim olur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    A B C D E K kişileri demiş toplamda 6 kişi var ya ondan öyle buldum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Ben niye 5 kişi olarak görüyorum Kör oldum haklısın.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Zamanım kısıtlı demişsin ya ondandır. Ayrıca ilk bakışta tam belli olmuyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    2)1, 2, 4, 6, 8 rakamlarını kullanarak 4 rakamlı pozitif tamsayıların kaç tanesinde rakamlardan birisi en az iki kere kullanılmıştır?

soruyu tam anlıyamadım ama neyse.ben anladığım kadarıyla çözeyim eğer farklı bi şey ifade ediyorsa onun içinde çözelim.

anladığım şey rakamların en az 2 kere tekrar edilmesi.

Normalde 5.5.5.5 = 725 tane sayı yazılır bunlardan 5.4.3.2 = 120 tanesinin tüm rakamları farklıdır.Geri kalanlarda en az 2 rakam tekrar eder. 725-120 taneyani.

söylemek gerekirse bu soruda tam ne istediğini anlıyamadım?En az iki aynı rakam içeren sayılar içindir bu çözüm başka bi şey istiyorsa çözüm değişir.

3)7 kişi bir binanın iki kişilik asansörleiyle yukarı çıkacaktır. bu kişiler asansöerlere kaç farklı şekilde dağılabilirler?
    soruların nasıl diyeyim biraz göreceli tam açık olmayan sorular misal burada 3 tane asansör oluşturursak ilk asansör için 2 kişi seçeriz sonrası içinde ve sonrası içinde. yani C(7,2).C(5,2).C(3,2)/3! olabilecek

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    arkadaşlar çok teşekkür ederim ben 1. ve 4. soruyu aynen böyle yaptım çıkmadı yada işlem hatası yaptım. tekrar teşekkurler

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    bende bunu anlayamadığım için sordum :S

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!