Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

1 Soru

4 kitap herbiri en az 1 kitap almak koşuluyla iki kişiye kaç farklı şekilde verilebilir ? 20

1 - 3
    2 - 2
    3 - 1 teker teker deniyorum bulamıyorum ? Nerde hata yapıyorum ya ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Cevap 14 olmalı bence, sen kaç buluyorsun?

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    1-3 kısmında C(4.3) burası 4 eder
    2-2 dağıtırsan C(4,2) burası 6 eder toplam 10 daha snra 2 kişi oldukları için birinin aldığı kitabı diğeri almış olabilir yani tam tersi durum dolayısıyla 2 ile çarpılır 20 çıkar
    Ne matematik nede rehberlik . Her ikiside olmadan eğitim olmaz.Herşey matematik için
    Matematik Desteği--->> www.matematikpiri.com

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı rehbermatçı'den alıntı Mesajı göster
    2-2 dağıtırsan C(4,2) burası 6 eder toplam 10 daha snra 2 kişi oldukları için birinin aldığı kitabı diğeri almış olabilir yani tam tersi durum dolayısıyla 2 ile çarpılır 20 çıkar
    Hocam 1-3, 3-1 tamam da 2-2 kısmında nasıl oluyor bu?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ben sırf 20 cevabına ulaşmak için şu şekilde yorumladım.

birinci kişiye 4 kitaptan seçilen 1 kitap, ikinci kişiye geri kalan 3 kitap verilirse C(4,1)=4
    birinci kişiye 4 kitaptan seçilen 2 kitap, ikinci kişiye geri kalan 2 kitap verilirse C(4,2)=6
    ikinci kişiye 4 kitaptan seçilen 2 kitap, birinci kişiye geri kalan 2 kitap verilirse C(4,2)=6
    ikinci kişiye 4 kitaptan seçilen 1 kitap, birinci kişiye geri kalan 3 kitap verilirse C(4,1)=4

Sonuç= 4+6+6+4 = 20.

Umarım böyledir.
    ...

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    sonuçta kitaplar farklı mesala lise 1 lise 2 lise 3 ve lise 4 kitabı
    birinci kişi lise 1 ve lise 2 yi alıyor 2. kişi lise 3 ve lise 4 ü alıyor tersi olursa
    birinci kişi lise 3 ve lise 4 alır 2. kişi lise 1 ve lise 2 alır kitaplar özdeş demediğinden oluyor.
    Ne matematik nede rehberlik . Her ikiside olmadan eğitim olmaz.Herşey matematik için
    Matematik Desteği--->> www.matematikpiri.com

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı gökberk'den alıntı Mesajı göster
    Cevap 14 olmalı bence, sen kaç buluyorsun?
    Ben de 14 buluyorum da iyice karışmış burası dur bakalım bi anlamaya çalışayım.Bence de 14 gibi geliyor du ya

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    sonuçta kitaplar farklı mesala lise 1 lise 2 lise 3 ve lise 4 kitabı
    birinci kişi lise 1 ve lise 2 yi alıyor 2. kişi lise 3 ve lise 4 ü alıyor tersi olursa
    birinci kişi lise 3 ve lise 4 alır 2. kişi lise 1 ve lise 2 alır kitaplar özdeş demediğinden oluyor.
    Hocam C(4,2) diyerek bu durumun tamamını almıyor muyuz zaten?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Ya 1 -3 kısmında nasıl C(4,3) olur?? Şimdi 1 ve 3 durumu için 1.kitapı C(4,1) şeklinde dağıttık diğerini de (3,3) olmazmı nasıl 4,3 oluyuor ya=

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Ya 1 -3 kısmında nasıl C(4,3) olur?? Şimdi 1 ve 3 durumu için 1.kitapı C(4,1) şeklinde dağıttık diğerini de (3,3) olmazmı nasıl 4,2 oluyuor ya=
    İlk önce 3 kitabı verdiğini düşün, o zaman C(4,3).(1.1) olur, aynı şey

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları