Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Eğer farklıdan farklıya ise örten fonksiyon sayıdır:
    22 --> C(4,2).C(2,2).2!/2!=6
    13 --> C(4,1).C(3,3).2!=8 ---> 6+8=14

Eğer farklıdan özdeş (yerlere) ise dağılım:
    22 --> C(4,2).C(2,2).1/2!=3
    13 --> C(4,1).C(3,3)=4 ---> 3+4=7

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Hmm çok saol Anladım bunu da

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Dün bahsettim ya sana, Örten fonksiyon sayısından Mumcu... Anladın mı?.. Bence anlamadın.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Hayır!Hocam ben zaten 14 buldum Bunu belirttim de ancak cevap anahtarı 20 diyordu bu nedenle buraya yazma gereği buldum!

Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    4 kitap herbiri en az 1 kitap almak koşuluyla iki kişiye kaç farklı şekilde verilebilir ? 20
    1 - 3
    2 - 2 olur ancak
    3 - 1

(4,1).(3,3)=4
    (4,2).(2,2)=6
    (4,3).(1,1)=4
    Toplama kuralına göre 14 buldum böyle ama yorumlar bir hayli kafamı karıştırdı!

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    4 kitap herbiri en az 1 kitap almak koşuluyla iki kişiye kaç farklı şekilde verilebilir ? 20

Sizin dediğiniz çözüm şu değilmi ? (aynen)
    1 -3 (Kitaplar farklı olduğundan aynı zamanda 3-1 de olabileceğinden) => (4,1).(3,3).2!
    2 - 2 (Kitaplar farklı olduğundan 2 kitap farklı 2 kitap farklı biçimde değişeceğinden (tekrarlı permütasyon) => (4,2).(2,2).2!/2!

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster

Sizin dediğiniz çözüm şu değilmi ? (aynen)
    1 -3 (Kitaplar farklı olduğundan aynı zamanda 3-1 de olabileceğinden) => (4,1).(3,3).2!
    2 - 2 (Kitaplar farklı olduğundan 2 kitap farklı 2 kitap farklı biçimde değişeceğinden (tekrarlı permütasyon) => (4,2).(2,2).2!/2!
    Kitaplar farklı, kişiler farklı varlıklar olduğundan... Soruda (kitaplar için) özdeş demediğine göre farklı kabul edilir. Eğer özdeş(aynı) ise, özdeş lâfzını kullanmalıydı.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    E tamam işte Anladım diyorum Önyargılı yaklaşıyorsunuz...14 buldum yanlış cevap anahtarımı diye buraya emin olmak için yazdım.Bir kaç arkadaşda 20 bulunca kafamız karıştı bu da normal karşılanmalı değil mi ? Herkes farklı ağızdan konuşunca karışıklık olabilir.Bu da gayet normal. Tekrar teşekkür ederim İlgilendiğiniz için...

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    2 şer kitap alınca 2 ile çarpmaya gerek yok boşuna kafanızı karıştırmışız 4 iki ile çarpılır ama 6 çarpılmaz 14 olacak
    Ne matematik nede rehberlik . Her ikiside olmadan eğitim olmaz.Herşey matematik için
    Matematik Desteği--->> www.matematikpiri.com

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları