Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    teşekkür ederim, sizin çözümlerinizi de anladım ama ben böyle çözdüğümde 2 ve 1/2 bulduğum için ve ikisi de pozitif olduğu için soruyu size sormak istedim ama kendi yanlışımı bulamadım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer

Sadece biraz daha dikkat.
    İnternetim yok

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    tan2x olması için payda da - olması gerek, + olduğu için sin 2x e eşit hatta( birçok kaynakda sin2x formülü bu şekilde gösterilmiş, yanlış mı yazıyorum diye çok kontrol ettim ama her yer sin 2x i bu şekilde gösteriyor.)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    evet + olunca sin2x olur.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    peki o zaman nerde yanlış yaptım acaba?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı jenny'den alıntı Mesajı göster
    peki o zaman nerde yanlış yaptım acaba?
    pek bakamadım ama galiba tan x için bulduğunuz 2 ve 1/2 değerlerinden 2 değeri verilen aralığa düşmüyor, dolayısıyla cot 1/2 olamıyor.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    evet sanırım açıortay doğrusu çekerek bakmak gerek 1/2 şıkkını elemek için yani cot 23.5 un kaç olduğunu bulmamız lazım.Anladım
    teşekkürler.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    tan2x olması için payda da - olması gerek, + olduğu için sin 2x e eşit hatta( birçok kaynakda sin2x formülü bu şekilde gösterilmiş, yanlış mı yazıyorum diye çok kontrol ettim ama her yer sin 2x i bu şekilde gösteriyor.)
    Hiç böyle birşey bilmiyorum. Tamam dediğinizi doğru kabul edelim. 2. kareye aldığım yerde tan2x=4/5 demişsiniz. Ama dik üçgen çizdiğimizde (benim çözümümde) tan2x'in 4/3 olduğunu görüyoruz.
    İnternetim yok

Grubu
    Yasaklı üye
    İş
    Üniversite
    evet sanırım açıortay doğrusu çekerek bakmak gerek 1/2 şıkkını elemek için yani cot 23.5 un kaç olduğunu bulmamız lazım.Anladım
    teşekkürler.
    Birden çok yolu vardır. Fakat seçtiğin yolu iyi seçmelisin. Mesela bu soruda kullandığın yol seni çelişkiye gö türmüş. Çünkü o yola ve bilgilere tam hakim olmadığını düşünüyorum. Bu açıdan hakim olduğun bilgiler ve yolla doğru sonuca ulaşmanı tavsiye ederim. Niye böyle olmuyor diye kendini paralamana lüzum yok. En kısa yol bildiğin yoldur. Fakat bu yeni şeyler öğrenmene mani değil

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    tan 2x e değil de sin 2x e 4/5 dedim orda, ordaki sin2x in formülü çünkü tan 2x= 2tan x/(1-tan^2 x) e eşit orda sorun yok da galiba dediğiniz gibi önceki yaptığıma fazla takıldım gereksiz yere, hani acaba yanlış mı çözüyorum bir şeyleri yanlış mı öğrendim düzelteyim yanlışımı bi daha aynı hatayı yapmayayım diye
    ama neyse bir dahakine benzer bi soruda bu yolları da denerim, bir fikir verdi bana bu çözümler, ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Zira dersaneye gitmediğim için tek dayanağım sizlersiniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları