myazilitas
    Ziyaretçi

Çarpma Sorusu

78×92 =7266 bu hesap yanlış...

78×92 =7176 bu hesap doğru......

bu her iki hesabin salayi dogru cikiyor ,nasil oluyor beni bilgilendirirseniz cok sevinirim. ben 59 yasindayim bu hesap eskidendi,ama aydinlanmak istiyorum.ilginiz icin tesekur ederim. saygilarimla......not 8 iyle 9 uzu carpi 81 yazsanda dogru 72 de yasan dogru cikiyor................

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    "salayı" kelimesinden tahmin ettiğim, "sağlaması" oluyor heralde. İki işlemin sağlamasınında doğru olduğunu söylüyorsunuz. Bizimde çoçukluğumuzda öğrendiğimiz farklı bir sağlama işlemi vardı. Ancak sonradan bu yöntem kullanımadı.

Siz ikisininde sağlamasının doğru çıkması verdiğiniz sorularla alakalı değilde sizin yanlış hatırladığınız sağlama işlemi ile alakaladır bence. Ben o sağlamayı hatırlasam yardımcı olacam ama burada sağlamadan ziyade çarpma işlemi önemlidir. ikisininde sağlamasının doğru çıkması mümkün değil.

Ben size en sağlam sağlama yöntemini söyleyeyim. Çarpmanın sağlaması bölmedir.
    Mesela 2 × 3 = 6 ise bunu sağlaması iki türlü yapabilirsiniz. 6:2=3 veya 6:3=2 şeklindedir. Bu bölme işlemlerini yaptığımızda diğer çarpılan sayıyı bulabiliyorsak işlem doğrudur.

Sizin verdiğiniz soru için bölme sağlaması yaptığımızda birnci işlemşn yanlış olduğu anlaşılır.
    7266 : 92 = 78,9 bulunur. burada cevabın tam olarak 78 çıkması gerekir.

Ayrıca iki çarpma işleminin sonucu çok yakın olduğu için eskiden kullanılan bu sağlama işlemi, bu iki işlemin sağlamasınıda doğru sonucu veriyorduysa bu sağlama yöntemi yanlıştır. O yüzden artık öğretilmiyordur. Böyle bir şey olamaz çünkü.

Diğer öğretmen arkadaşlarda bi baksın. belki hatırlayan vardır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    böyle bir sağlama yöntemi olduğundan haberim yoktu, (zaten yanlış sonuç verdiği için dediğiniz gibi ondan terkedilmiştir) demek ki baya eski bir yöntem ben hiç karşılaşmadım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Soruyu gönderen abimizin ve benim tam hatılayamadığım sağlama bu idi. Hocam burada, sağlama yönteminin aynı çıkması önemli değil. Burada sağlamanın doğru olması işlemin doğru olduğunu işareti gibi algılanmaması gerekir. Bu işlem eskiden verilmiş olabilir. Ama ilk mesajımda dediğim gibi bu sağlamanın iki işlemde aynı çıkması yanlış bir uygulamadır. Sağlamalar doğru çıkarsa işlemlerde doğrudur gibi bir anlam çıkar buda olmayacağına göre bu sağlama işlemi geçersiz bir işlemdir. Bunu vurgulamazsak olmaz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!